اخبار > گالری ـ رستوران مکعب سفید


  چاپ        ارسال به دوست

گالری ـ رستوران مکعب سفید

گالری ـ رستوران مکعب سفید
معمار: ترادیسی معماری پارس (مهدی بخشی‌زاده)
موقعیت: تهران، ایران (شهرک غرب، مجتمع تجاری گلستان، طبقه دوم)
تاریخ: 1391
مساحت: 93 مترمربع
وضعیت: ساخته‌شده
کارفرما: آقایان حسن عابدی و علی صدرایی
تیم پروژه: نوید صدر، گلناز بهرامی
جوایز: رتبه سوم ﮔﺮوه بازسازی جایزه ﻣﻌﻤﺎر 1392

آلدو روسی: “معماری باید به گونه‌ای باشد که بتواند عملکردهای مختلفی را در برگیرد.”
موضوع اصلی در طراحی مکعب سفید، چگونگی پرداختن به فضا و معماری، به جای پرداختن به موضوع فرعی دکوراسیون و چیدمان بوده است. در واقع، سوال اصلی طراحان این بود که معماری فضای رستوران چگونه می‌تواند به مخاطب در دست‌یابی به تجربه فضایی متفاوت یاری رساند. در نتیجه انجام بررسی‌ها در یافتن پاسخ این سوال، به جای آغاز فرایند طراحی از خود بنا، از پتانسیل کارفرما که خود از مجموعه‌داران آثار هنری بود، استفاده شد. نتیجه این رویکرد، طراحی یک گالری بود؛ یعنی آیا می‌توان فضای معماری محدود رستوران را به گونه‌ای ساماندهی کرد که یک گالری هنری نیز باشد.
نکته اساسی در طراحی گالری، آزاد کردن سطوح دیوارها، برای نمایش آثار هنری است. نتیجه این بررسی‌ها، دست‌یابی به یک دیاگرام فضایی برای سامان‌دهی فضای رستوران و گالری در کنار یکدیگر است، به گونه‌ای که فضاهای خدماتی (رستوران) در مرکز فضا و با فاصله از همه سطوح و سقف، به صورت  نیمه‌معلق قرار گرفته باشد. بدین‌ترتیب، محدوده کشیده پروژه به دو قسمت مساوی در طرفین، یکی در سمت راهرو ورودی و دیگری در طرف حیاط مرکزی تقسیم می‌شود. با باز شدن فضای آشپزخانه از سه طرف، نور طبیعی از سالن سمت حیاط به سالنی که در طرف راهرو است، نفوذ می‌کند و همچنین به گردش هوا و سهولت در رفت‌وآمد مشتریان و خدمه کمک می‌کند. دو راهرو کناری در دو سمت توده اصلی، یعنی آشپزخانه، وظیقه ایجاد ارتباط دو سالن را بر عهده دارند. ارتفاع بلند این فضا امکان کوتاه‌تر کردن سقف آشپزخانه و در نتیجه جدا شدن کامل آن از سقف و کناره‌ها را فراهم می‌کند و این آشپزخانه در مرکز رستوران، به صورت مکعبی نیمه‌معلق خودنمایی می‌کند. دو کانتر در دو سمت آشپزخانه و در دو جهت مخالف، به منظور سرویس‌دهی بهتر به مراجعین در دو سالن تعبیه شده است.
نورپردازی این مکعب سفید در سه مرحله انجام شده است: مرحله اول، تامین نور کافی موضعی برای کاربران با تعبیه منبع نور در بالای هر میز، مرحله دوم، نورپردازی مکعب سفید مرکزی، مرحله سوم، نورپردازی دیوارهای کناری برای تفکیک و خواناتر کردن حجم مکعب سفید مرکزی و جداسازی دیوارها از سقف. با ترکیب و تنظیم شدت نورها، می‌توان نورپردازی‌های متنوعی را در ساعات مختلف روز و شب ایجاد کرد.

در دنیای رو به پیشرفت امروز در مشاغل و حرفه های زیادی مانند طراحی های صنعتی، نقشه کشی های ساختمانی، شبیه سازی مدل ها، طراحی های آیرودینامیک و ... برای بهتر نمایش دادن ایده ها، سریعتر انجام شدن پروژه ها و در نتیجه رسیدن به نتایج بهتر و کاراتر، از شیوه ها و نرم افزارهای طراحی و مدلسازی سه بعدی استفاده می کنند. Artlantis Studio یکی از سریعترین نرم افزارهایی است که در این زمینه می تواند به طراحان، مهندسین و معماران کمک کند تا نقشه و طرح مورد نظر خود را با استفاده از ابزارها و قدرت بالا در Render نمودن تصاویر در زمانی کوتاه و رزولوشن بالا طراحی نماید. در محیط این نرم افزار می توان از امکاناتی نظیر توانایی طراحی ساختمان و نقشه آن ها، استفاده از چندین حالت مختلف در طراحی، ابزار شبیه سازی مناظر طبیعی برای نماهای خارجی طراحی شده از ساختمان ها، ابزار تنظیم نور و رنگ خودکار و ... استفاده نمود.
قدرت این نرم افزار در طراحی مناسب است و آیتم های مختلفی که در اختیار شما قرار میگیرند بسیار متنوع کامل بوده و هر آنچه را که برای طراحی نمای داخلی و خارجی یک ساختمان مورد نیاز است در اختیارتان قرار می گیرد. از موارد موجود می توان به آدمک ها، میز و صندلی، لوازم کامل آشپزخانه، لوازم مرتبط با اتاق خواب، وسایل نقلیه، درخت های متنوع و بسیاری از گزینه های دیگر اشاره کرد.
قابلیت های کلیدی نرم افزار Artlantis Studio:
- ساخت و طراحی تصاویر سه بعدی
- سرعت و کارآیی قابل قبول در Render کردن تصاویر
- تزئین فضای داخل و خارج از ساختمان را مطابق با دید و سلیقه خود
- پشتیبانی از فرمت های DWF، OBJT، FBX ، 3DS (3D Studio Max)، DWG و (SKP (Sketchup
- عناصر مدل 3D قابل جدا شدن
- کار با لایه ها
- ابزار هایی جهت سفارشی سازی کار با نور و روشنایی مانند تغییر شدت، رنگ، زاویه، نرمی سایه ها
- ترسیم صحنه هایی از جریان داشتن زندگی در مدل ها
- امکان متحرک سازی ابرها و سطح آب با فعال کردن پارامترهای باد، جهت و سرعت
- و ...
منبع مطلب: http://p30download.com/
منبع عکس:http://www.artlantis.com/

  
 • image01
 • image02
 • image03
 • image04
 • image05
 • image06
 • image07
 • image08
 • image09
 • image10
 • image11


١٧:٢١ - پنج شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ٥٣٦    /    تعداد نمایش : ٤٥٨٨مطالب علمی
سایر بخش ها