اخبار > خانه آجر بافت


  چاپ        ارسال به دوست

خانه آجر بافت

خانه ای مسکونی در محله جیحون تهران که در اوج سادگی ، تنها با نوآوری معمار این پروژه به اثری ارزشمند تبدیل شده است. معمار با طراحی دیتیلی ساده و نوآورانه با استفاده از سیستم قفل و بست و بدون استفاده از ملات و با هزینه ای اندک این اثر را خلق کرد. مجله معماری این نوآوری را به عنوان یکی از بهترین دستاوردهای معماری در سال تلقی می کند.

خانه آجربافت
معمار: علیرضا مشهدی‌میرزا
محل پروژه : ایران - تهران - خیابان جیحو
تاریخ: 1390
وضعیت: ساخته‌شده

چند خطی از زبان معمار این ساختمان :
" در کشور من به معماری به عنوان خدمتی لوکس و فانتزی نگاه می شود، ولی در بسیاری از کشورها دیدگاه واقع گرانه تری وجود دارد. این ساختمان در یکی از فقیرترین مناطق شهر تهران در منطقه جیحون واقع گردیده است که شما به سختی می توانید ساختمانی با رعایت الزامات استاندارد بیابید چه برسد به یک معماری زیبا. این پروژه برای من یک چالش بود و من می دانستم که فرصتی برای کسب درآمد برای من نخواهد داشت اما من تصمیم داشتم که نشان دهم معماری حتی می تواند در مناطق فقیر و با اقتصاد ضعیف نیز به زیباترین شکل اجرا شود، جایی که شما به سختی می توانید خانه ای بیابید که فقط یک جعبه مربع شکل نباشد!
 به عنوان یک معمار تصور من این است که فقط بر روی نمای ساختمان می توان کار کرد.هزینه ساخت و ساز این پروژه ( از جمله ساختار و خدمات فنی ) معادل تا 180 دلار در هر متر مربع . طرح ساختمان 130 متر مربع بود."
ساختمانی که قرار بود طراحی کنیم، یک نما بیشتر نداشت: نمایی به عرض 6 متر و ارتفاع حدود 15 متر. برای ایجاد سایه‌های متنوع روی نما و کنترل نور، تصمیم گرفتیم نمایی سه‌بعدی طراحی کنیم. محدودیت‌های پروژه، از نظر متراژ و عدم امکان ایجاد تراس و فضای منفی در نمای خارجی، باعث شد از حداقل عمق لازم برای ایجاد نمای سه‌بعدی استفاده کنیم و بدون از دست دادن متراژ بنا، این نما توسط بافت آجری ایجاد شود.
با توجه به کم بودن حق‌الزحمه در این پروژه، می‌بایست روشی ابداع کنیم که نیاز چندانی به نظارت یا تولید نقشه‌های جزئیات اجرایی نداشته باشد؛ بنابراین کلیه ملزومات اجرایی در یک دستورالعمل که مبنای آن اعداد و ارقام ریاضی است، خلاصه شدند. اسم این روش را 23 گذاشتیم، چون همه گزینه‌ها در آن با عدد 23 شناخته می‌شوند: 23 ردیف آجر، 23 اندازه آجر برش‌خورده، 23 کارتن آجر، 23 ستون میلگرد که استراکچر نما بوده و آجرها به ترتیب داخل آن قرار می‌گیرند.
در این روش، مطابق دستورالعمل که معادل یک برگ A4 است و به کارفرما ارائه می‌شود، کارفرما می‌بایست 23 جعبه برای هر طبقه تهیه کند. روی هر جعبه، از عدد 1 تا 23 کدگذاری می‌شود و داخل هر جعبه، مطابق جدول دستورالعمل، آجرهای برش‌خورده قرار می‌گیرند. این 23 جعبه در هر طبقه قرار گرفته و کارگر جعبه‌ها را به ترتیب، از جعبه شماره 1 باز کرده و آجرهای آن را به ترتیب اعداد، در هر ردیف داخل میلگرد کرده و به صورت خشکه‌چین روی هم قرار می‌دهد. این روش، مانند اجرای پازل است که پشت قطعات پازل شماره‌گذاری شده و مجری بدون اینکه حتی متوجه باشد، با استفاده از ارقام و اعداد، چیدمان را انجام می‌دهد. معمار می‌تواند بدون نظارت مستمر، با نیروی غیرمتخصص و بدون صرف هزینه‌های مازاد، در مدت زمانی کوتاه، نماهایی پیچیده از این قبیل را طراحی و اجرا کند.
دو درخت چنار روبروی زمین پروژه قرار دارند؛ ارتفاع این دو درخت بلند است، به طوری که از داخل هر طبقه درختان دیده می‌شوند. لذا تصمیم گرفتیم حضور درختان را در داخل خانه از بین نبریم و بتوانیم به هنگام استراحت در فضای نشیمن خانه، درختان را ببینیم، بدون آنکه از بیرون دیده شویم یا احتیاجی به پرده باشد. پوسته سه‌بعدی آجری به نحوی طراحی شد تا بخش‌هایی از خانه که به نورگیر و پنجره نیاز داشت، مجوف شود. به همین دلیل، ایده 50 درصد را اجرا کردیم، یعنی 50 درصد از سطح نما را به بازشو و نورگیر اختصاص دادیم، ولی نه به اشکال متعارف، بلکه به شکل شبکه شطرنجی و فضای پر و خالی. در روز، نیازی به استفاده از پرده نیست و بیینده از داخل، بیرون را نظاره‌گر است، بدون اینکه از بیرون، فضای داخل دیده شود.

 
 • image01
 • image02
 • image03
 • image04
 • image05
 • image06
 • image07
 • image08
 • image09
 • image10
 • image11
 • image12
 • image13
 • image14
 • image15


١٠:٤٨ - دوشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٢    /    شماره : ٤٣٨    /    تعداد نمایش : ٥١٥٣مطالب علمی
سایر بخش ها